Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Jak wygląda nauka programowania?

Jak wygląda nauka programowania?

Nauka programowania dla dzieci to szereg aktywności zwięzłych z rozwojem funkcji poznawczych, szukania hobby, a także nawet planowania odpowiedniego kierunku, na jaki chce się postawić w przyszłym życiu zawodowym. Jest to zdecydowanie nauka wszechstronna, która nie tylko wykształca nowych, przyszłych entuzjastów i profesjonalistów, którzy zapełnią luki na rynku kodowania, ale też zaprocentuje w wielu innych formach w dorosłym życiu.

Nauka kodowania dla dzieci

Najpopularniejsze i najbardziej efektowne są zajęcia dodatkowe dla dzieci w formie kursów stacjonarnych. Takie warsztaty programowania dla dzieci (Bydgoszcz to także zajęcia tego typu w naszej szkole), rozwijają na wiele sposobów. Dziecko uczy się zagadnień z nurtu STEM (Science, Technology, Engineering, Math — po polsku: nauka, technologia, inżynieria, matematyka), ale stawiane jest też przed wyzwaniami kreatywno-artystycznymi. Najważniejszą jednak rolę w tego typu zajęciach pełni możliwość stałego i niezakłóconego kontaktu z nauczycielem podczas lekcji, jak i możliwość pracy w grupie, która rozwija społecznie, wzmacnia poczucie więzi z grupą, pobudza empatię. Dzięki stałemu rozkładowi zajęć i poznaniu innych małych fascynatów rozwoju technologicznego nawet najbardziej nieśmiałe dzieci odzyskują pewność siebie, jak i są w stanie zbudować nowe, ciekawe relacje z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest nauka programowania online. Polecamy ją dla dzieci, które mają w sobie tyle cierpliwości i samozaparcia, aby nie znudzić się materiałami przekazywanymi przez mentora poprzez sieć. Wskazujemy tu specjalnie rolę mentora, gdyż jest ona niepodważalna. Kursy i bootcampy online mają swoją siłę przebicia w momencie, kiedy słuchacz może mieć stały kontakt z osobą odpowiedzialną aż przekazywanie zadań i informacji oraz może jej zadać nurtujące pytania, czy oczekiwać pomocy w przypadku niezrozumienia części materiału.

Samodzielna nauka programowania w domu jest także jedną z opcji, lecz w tym przypadku nie można już niestety w większości mówić o tym, że daje ona solidne fundamenty. Kodowanie w domu za pomocą darmowych dostępnych materiałów jest dobrą metodą na utrwalenie posiadanej już wiedzy lub rozszerzanie poznanych już zagadnień, jednak w przypadku dzieci niekoniecznie może się sprawdzić, z powodu wdrażania złych nawyków oraz poziomu skomplikowania pewnych materiałów, gdy są one poznawane bez uczestnictwa nauczyciela. Jasne, można w ten sposób sprawdzić swoje chęci i predyspozycje, jednak „samouk” niekoniecznie dojdzie tak daleko i w krótkim czasie, jak dziecko posłane na zajęcia.

Nauka programowania. Czy warto?

Warto i to wielką literą. Ogólna edukacja programistyczna rozwija na dziesiątki sposób, zarówno pod względem pogłębiania umiejętności ścisłych, jak i miękkich, takich jak umiejętności praca w zespole, empatię czy kreatywność.

Ponadto już teraz rynek pracy boryka się niedoborem programistów, a na stanowiskach juniorskich często zasiadają nawet pasjonaci, bez wyższego wykształcenia informatycznego. Oznacza to, że zainteresowanie programowaniem i stałym rozwojem, może stać się świetną okazją na wymarzoną karierę zawodową.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *