Trwają zapisy na kursy programowania stacjonarne oraz on-line - semestr 21/22 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania. Co to jest?

Nauka programowania. Co to jest?

Jak wygląda nauka programowania?

Coraz częściej doceniania nauka programowania dla dzieci, staje się już podstawą w rozwoju edukacji w wielu krajach na świecie. Dzieci od najmłodszych klas szkoły podstawowej mają szansę na poznanie świata cyfrowych możliwości i naukę współtworzenia tychże rozwiązań. W Polsce także powoli nauka kodowania dla dzieci jest wprowadzana do szkół jako uzupełnienie zajęć informatycznych. Jednak na razie, ciężko jest mówić o jej dużym rozwoju w naszych szkołach, gdyż nadal brakuje kadry, odpowiedniego wyposażenia sal i świadomości tego, jak ważne jest programowania dla obecnego, najmłodszego pokolenia. Niestety musimy w dalszym ciągu brać sprawy w swoje ręce i wspomagać szkolną edukację pozaszkolnymi możliwościami rozwoju, z szerokiego grona zajęć dodatkowych.

Jak zacząć naukę programowania?

Odpowiednia nauka programowania dla dzieci i jej start powinna w dużej mierze zależeć od wieku. Najlepszą opcją, której zawsze mówimy tak, jest zapisanie dzieci na stacjonarne kursy programowania dla dzieci. Bydgoszcz posiada swoim terenie tego typu placówki. Jednak zdajemy sobie sprawę tego, że nie każde dziecko ma możliwości, czy to czasowe, czy finansowe, czy logistyczne, aby uczęszczać w stałych godzinach na tego rodzaju kursy. Dlatego mogą z pomocą przyjść także inne rozwiązania… przynajmniej na początek. Wśród nich można wymienić:

– samodzielną naukę programowania poprzez gry i aplikacje dostępne online.

Jest to dobra opcja do nauki razem z dzieckiem i zapoznania siebie i jego z możliwościamii jakie dają dzisiejsze materiały.

darmowe kursy programowania w online.

Podobnie jak w przypadku pierwszej opcji, ciekawe, ale raczej do poznania smaku przyszłej, bardziej złożonej nauki kodowania w innym miejscu.

– kursy online z nadzorem mentorskim.

Opcja na zajęcia z programowania dla dzieci, które mają w sobie wystarczająco dużo samodyscypliny lub nie mają innych możliwości, lub czasu. Ważne, aby każdy uczeń miał dostęp do pomocy specjalisty. Jeżeli takie oferują, mogą być równie wartościowe, jak kursy stacjonarne.

Nauka programowania. Metody.

Metody, za pomocą jakich dzieci uczą się programowania podczas  kursów, są zdecydowanie różne. Niektóre warsztaty programowania dla dzieci wykorzystują gry i aplikacje pomagające dzieciom na zrozumienie założeń programistycznych, a nawet poznanie języków programowania używanych w profesjonalnym kodowaniu. Inne stawiają na ogólny rozwój informatycznej śmiałości, poprzez naukę programowania połączoną także z nauką grafiki, czy tworzenia gier komputerowych. Jeszcze kolejne stawiają na naukę poprzez zabawę, momentami nawet odchodząc całkowicie od informatycznych rozwiązań. Metody te mogą uczyć podstaw programowania, a czasami nawet pełnoprawnego kodowania, pod warunkiem, że materiał jest odpowiednio dobrany do możliwości umiejętności i oczekiwań grupy.

Który język programowania wybrać?

To już pytanie na dalszą część programistycznej przygody. Wszystko będzie zależeć od stopnia zaawansowania i motywacji dziecka do poznawania kolejnych ścieżek wiedzy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *